Η Ομόνοια 29Μ υποδέχεται τον ΑΠΟΕΛ για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος και το Themasports σας μεταφέρει την εξέλιξη της αναμέτρησης.

68' Κίνηση του ΕΛ Αραμπί στην περιοχή, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στην αγκαλιά του Μπρολ

66' Κίτρινη στον Ντβάλι

63' Έξω ο Ψάλτης, μέσα ο Πικής για την Ομόνοια 29Μ

60' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Έξω οι Σούσιτς και Ντονγκαλά. Μέσα οι Μπα και Κιντιγιά

59' Ωραίος συνδυασμός Ελ Αραμπί-Πίζι, ο τελευταίος έκανε το πλασέ από πλεονεκτική θέση όμως οι αμυντικοί της Ομόνοιας 29Μ έδιωξαν σε κόρνερ.

58' Δυνατό σουτ του Κόρμπου μέσα από την περιοχή, ο Μπρολ αποκρούει ασταθώς και στην επαναφορά ο Ντονγκαλά δεν μπορεί να σπρώξει την μπάλα προς την εστία.

56' Επέλαση του Ντβάλι και δυνατό σουτ με τον Μπρολ να εκτινάσσεται στη γωνία και να παραχωρεί κόρνερ

53' Τεράστια ευκαιρία από ακόμη μια αντεπίθεση για την Ομόνοια 29Μ! Ο Ένεμ έδωσε στον Φερνάντες, ο οποίος μόνος στην περιοχή έκανε το σουτ με τον Μπέλετς να κάνει σωτήρια αποκρουση

49' Ωραία ενέργεια του Σαρφό από δεξιά, όμως ο Πίζι από το ύψος του πέναλτι δεν βρίσκει καλά την μπάλα και σουτάρει έξω

48' Γρήγορη αντεπίθεση για τους γηπεδούχους, ο Λαΐφης διώχνει σε κόρνερ μετά την μπαλιά του Τρούγιτς

46' Αλλαγή για την Ομόνοια 29Μ. Μέσα ο Φιάκας, έξω ο Αλαμπρίτης

ΕΝΑΡΞΗ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Μικρή καθυστέρηση στην έναρξη λόγω ενός προβλήματος στα δίχτυα. Διορθώνεται σχεδόν άμεσα

43' Κίτρινη στον Ντονγκαλά

42' Δυνατό σουτ του Σαρφό, άουτ η μπάλα

36' Ο Ντονγκαλά μπήκε στην περιοχή από δεξιά όμως ο Γουίλερ έδιωξε σε κόρνερ

28' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια 29Μ! Ο Ένεμ έκανε την κεφαλιά με τον Μπέλετς να πέφτει στη γωνία και να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ

23' Γρήγορη αντεπίθεση από την Ομόνοια 29Μ όμως το σουτ του Ένεμ από το ύψος της περιοχής ήταν πολύ άστοχο

21' Ο Τρούγιτς μπήκε στην περιοχή από αριστερά και έκανε το γυρισμα όμως η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

18' Δυνατό σουτ του Τεχέρα, ο Μπρολ ήταν στη σωστή θέση και απέκρουσε σταθερά

16' Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ με πλασέ του Πίζι!

13' Κεφαλιά του Σούσιτς, άστοχη

10' Ο Πίζι βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή όμως το τελείωμα του δεν ήταν καλό

6' Πρώτο σουτ για τον ΑΠΟΕΛ με τον Κόρμπου, ο Μπρολ μάζεψε σταθερά

4' Πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα από την Ομόνοια 29Μ. Ο Φερνάντες έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω

19:00 - ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

Η Ομόνοια 29Μ απείλησε πρώτη στο 4' με ένα καλό σουτ του Φερνάντες όμως στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ πήρε τα ηνία του αγώνα χωρίς όμως να γίνει ιδιαίτερα απειλητικός μέχρι το 16ο λεπτό.

Κάπου εκεί ο Πίζι δοκίμασε το πλασέ από το ύψος της περιοχής με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι ενώ δύο λεπτά μετά το δυνατό σουτ του Τεχέρα σταμάτησε στον Μπρολ.

Οι γηπεδούχοι σταδιακά κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και έφτιαξαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία τους με την κεφαλιά του Ένεμ στο 28' με τον Μπέλετς να πραγματοποιεί μεγάλη και δύσκολη απόκρουση.

Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου ο ΑΠΟΕΛ πίεσε για ένα γκολ όμως δεν κατάφερε να φτιάξει τη μεγάλη ευκαιρία και το 0-0 ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Ομόνοια 29Μ περιόρισε κατά πολύ τον ΑΠΟΕΛ και έφευγε συνεχώς στην αντεπίθεση με τους Τρούγιτς-Ένεμ-Φερνάντες. Μάλιστα στο 53' έχασε την ευκαιρία του αγώνα με τον Φερνάντες μέσα στην περιοχή να κάνει το σουτ όμως ο Μπέλετς έκανε σωτήρια απόκρουση.

Η αντίδραση του ΑΠΟΕΛ ήρθε με μια επέλαση του Ντβάλι στο 56' με το δυνατό σουτ του Γεωργιανού να αναγκάζει τον Μπρολ σε δύσκολη επέμβαση στη γωνία. Δύο λεπτά μετά το δυνατό σουτ του Κόρμπου ανάγκασε τον Μπρολ σε ασταθή απόκρουση με τον ΑΠΟΕΛ να αυξάνει την πίεση του όσο περνούσε ο χρόνος.

Ομόνοια 29Μ: Μπρολ, Ντεσλάντες, Αλαμπρίτης, Χέιλεν, Γκαρσία, Ψάλτης, Γουήλερ, Ενέμ, Καρπ, Φερνάντες, Τρούγιτς.

Στον πάγκο: Στρέζος, Κονομής, Αντρέου, Φερνάντες, Μάρτινς, Γαβριηλίδης, Παττίχης, Πική, Φιάκας, Ποντικός, Ράμος, Παύλου.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Ντβάλι, Τεχέρα, Ελ Αραμπί, Σούσιτς, Πίζι, Τσεμπάκ, Κόρμπου, Λαΐφης, Σαρφό, Ντονγκαλά.

Στον πάγκο οι Περέιρα, Πέτροβιτς, Σιπριάνο, Μαρκίνιος, Μπα, Μαϊόλι, Αμπάνια, Σατσιάς, Κιντιγιά, Ντράζιτς, Καττιρτζής, Κοσταντίνοφ.

19:00 ΑΛΣ Ομόνοια 29ης Μαϊου - ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας
Στάδιο: Κατωκοπιά Επιστροφή - Γλαύκος Κληρίδης
Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας
Β' Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος