MENU

Themasports.com

Τιμώρησε τον Ολυμπιακό και του έκοψε τη φόρα με τρομερό come back ο ΠΑΣ!

Με τακτική… όσα πάνε κι όσα έρθουν, χωρίς μπακ και παρότι προηγήθηκε 0-2 με μαγικό τον Φορτούνη, ο Ολυμπιακός είδε… αστεράκια από τον ΠΑΣ που ισοφάρισε 2-2 και του έκοψε τα φτερά.

Όπως ακριβώς συνέβη και στο ματς με τον Ατρόμητο για το Κύπελλο, ο Ολυμπιακός «υπήρξε» στο γήπεδο για ένα μόνο ημίχρονο. Αυτή τη φορά όμως, για την 14η αγωνιστική της Super League και την επιστροφή στη δράση μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος, ο ΠΑΣ Γιάννινα τον τιμώρησε μεγαλοπρεπώς, ανατρέποντας το 0-2 του ημιχρόνου και ισοφαρίζοντας για το τελικό 2-2!

Η νέα γκέλα των «ερυθρόλευκων» στο πρωτάθλημα πλέον φαίνεται ότι τους αφήνει οριστικά εκτός μάχης, αφού η προαναγγελθείσα αντεπίθεση ξεκίνησε με... άσφαιρα. Πολύ καλοί στο πρώτο ημίχρονο οι Πειραιώτες, δημιούργησαν αρκετές φάσεις με στρωτό ποδόσφαιρο και εκμεταλλεύθηκαν την «επιστροφή» του Κώστα Φορτούνη που σκόραρε δις (34', 45') για να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 0-2.

Διαφορετική ομάδα στην επανάληψη αυτή του Μίτσελ, χωρίς ανάσες και χωρίς πλάνο διαχείρισης του σκορ, έπεσε θύμα των ορέξεων των νεαρών παιδιών του ΠΑΣ Γιάννινα που μετά από ένα σημείο πατούσαν την περιοχή του Πασχαλάκη όταν και όπως ήθελαν. Η ισοφάριση ήρθε με δύο πολύ ωραία γκολ από Παμλίδη και Λιάσο, ο οποίος είχε και δοκάρι, ενώ οι Γιαννιώτες απείλησαν και με ολική ανατροπή.

Ξεκίνημα με ημίωρη διακοπή

Το παιχνίδι μπορεί να ξεκίνησε στην προκαθορισμένη ώρα έναρξής του, στις 20:00, ωστόσο ποδόσφαιρο παίχτηκε πρακτικά μετά από 40 περίπου λεπτά. Στο πρώτο τέταρτο, υπήρξαν τέσσερις διακοπές του αγώνα (1, 8', 11', 14') λόγω ρίψης καπνογόνων στον αγωνιστικό χώρο από την εξέδρα των γηπεδούχων, ενώ σημειώνεται πως μικροεπεισόδια υπήρξαν και πριν τη σέντρα.

Στην τέταρτη από αυτές τις διαδοχικές διακοπές μάλιστα κάποιοι μπήκαν περιμετρικά του γηπέδου, ενώ έπεσαν και αρκετά καθίσματα. Μετά από αυτή, στο 16ο λεπτό πια, ο διαιτητής Κουμπαράκης πήρε τους βοηθούς και τις δύο ομάδες και έφυγαν για τα αποδυτήρια. Μετά από ένα 20λεπτο άπαντες ξαναβγήκαν στον αγωνιστικό χώρο και μετά από ένα μίνι ζέσταμα, το ματς άρχισε ξανά.

Κυριάρχησε πλήρως ο Ολυμπιακός

Όταν πια παίχτηκε μπάλα, συνεχίστηκε το σκηνικό που υπήρξε στο ματς και στα 14 πρώτα λεπτά του, έστω και αν σε αυτά δεν υπήρξε ποτέ ρυθμός. Η μπάλα ήταν σταθερά στα πόδια των παικτών του Ολυμπιακού -γύρω στο 70%- με τους «ερυθρόλευκους» να κυριαρχούν πλήρως, έχοντας αρκετή υπομονή στο παιχνίδι τους και καλή κίνηση χωρίς τη μπάλα.

Στο 18' καταγράφηκε η πρώτη φάση των Πειραιωτών με σουτ του Μπιέλ από το ύψος της περιοχής που μπλόκαρε ο Σούλης. Στο 20' ο Μπιέλ είχε σουτ άουτ από καλή θέση, μετά από γύρισμα του Ελ Αραμπί και στο 25' έπειτα από παραλίγο τραγικό λάθος του Σόρια, ο Ελ Αραμπί καθυστέρησε μέσα στην περιοχή και ο Σούλης πρόλαβε να μαζέψει.

Στο 30', μετά από ωραία επίθεση, ο Φορτούνης συνδυάστηκε με τον Ελ Αραμπί, ο Τρικαλινός σούταρε με το αριστερό και ο Σούλης απέκρουσε σε κόρνερ. Αυτή ήταν η πρώτη... προειδοποίηση του «Φορτού»!

Φορτούνης, η επιστροφή!

Λίγο μετά, στο 34ο λεπτό, ο Κώστας Φορτούνης ήταν αυτός που άνοιξε τελικά το σκορ για τον Ολυμπιακό, σε ένα ματς με πολλές «επιστροφές» για τον ίδιο! Μετά από κλέψιμο του Ανδρούτσου που μετατράπηκε σε πάσα στον Ελ Αραμπί, ο Μαροκινός με έξοχο «τσίμπημα» της μπάλας έβγαλε τον 30χρονο μεσοεπιθετικό τετ-α-τετ και με δυνατό σουτ που κόντραρε και λίγο στον Παντελάκη, έκανε το 0-1.

Λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου, ο Τρικαλινός χαφ υπενθύμισε σε όλους την ποιότητά του, κάνοντας και το 0-2. Στο 44' ο Μπιέλ κέρδισε φάουλ σε καλή θέση, ο Φορτούνης το εκτέλεσε ένα λεπτό μετά με άψογο στυλ και έστειλε τη μπάλα δοκάρι και μέσα! Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τελικές 7-1 και κατοχή μπάλας στο 63% υπέρ του Ολυμπιακού.

Ανεβασμένος ο ΠΑΣ στο δεύτερο

Από τα πρώτα λεπτά της επανάληψης, φάνηκε ότι ο ΠΑΣ ήταν αποφασισμένος να παίξει τα ρέστα του. Όπως επίσης φάνηκε πολύ γρήγορα ότι ο Ολυμπιακός είχε... σκάσει, αφήνοντας πια στον αντίπαλο τη μπάλα. Για όποιον λόγο και αν έγινε αυτό, είτε από τακτική επιλογή είτε επειδή οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν άλλες ανάσες, το γεγονός αποδείχθηκε μοιραίο.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν να πατούν πολύ εύκολα την περιοχή του Πασχαλάκη και το μομέντουμ του αγώνα άλλαζε γρήγορα. Στο 46' ο Πασχαλάκης μπλόκαρε ένα σουτ του Ριένστρα μετά από λάθος του Ρέτσου και στο 50' ο Παντελάκης είχε κεφαλιά άουτ μετά από φάουλ του Μορέιρα. Άουτ πέρασε και το σουτ του Ελ Αραμπί από καλή θέση στο 55' και ένα λεπτό μετά, στο 56' ο Μορέιρα είχε ένα πολύ δυνατό σουτ λίγο πάνω από το οριζόντιο.

Τρομερή «επιστροφή» και ισοφάριση του ΠΑΣ

Στο 63' ο ΠΑΣ έφτασε κοντά στο 1-2 με κεφαλιά του Λιάσου στο δοκάρι μετά από κόρνερ και ένα λεπτό μετά ήρθε αυτό που... μύριζε. Ο Παμπλίδης βρήκε χώρο εκτός περιοχής και με ένα εξαιρετικό δεξί σουτ στη γωνία του Πασχαλάκη, μείωσε το σκορ.

Ο Ολυμπιακός τα είχε ήδη... χαμένα, οι παίκτες του αδυνατούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό που έδιναν πια οι γηπεδούχοι στο ματς, ο Μορέιρα στα αριστερά έκανε... πάρτι και μετά από 2-3 πολύ επικίνδυνες φάσεις του ΠΑΣ που δεν ολοκληρώθηκαν, ήρθε η ισοφάριση. Ήταν η φάση του 76' όταν ο Μορέιρα απέφυγε εύκολα τον Ανδρούτσο στα αριστερά, έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Λιάσος από το πίσω δοκάρι με προβολή έκανε το 2-2.

Στα λεπτά που ακολούθησαν, ο ΠΑΣ έριξε τον ρυθμό του, έχοντας πια θετικό αποτέλεσμα. Ο Ολυμπιακός ξαναπήρε μπάλα, αλλά πλέον πλησίαζε πιο δύσκολα την αντίπαλη περιοχή. Έγιναν κάποιες τελικές, όπως η κεφαλιά του Κασάμι στο 79' και το σουτ του Φορτούνη στο 87' (ενδιάμεσα, ο ΠΑΣ είχε χάσει σημαντική ευκαιρία με τον Μπαλάν) όμως ήταν εμφανές ότι θα χρειαζόταν κάτι... εξεζητημένο για να αλλάξει η ιστορία του αγώνα.

Αυτό δεν συνέβη ποτέ και το ματς «έσβησε» με αυτό το 2-2 να αφήνει πια νοκ-άουτ τον Ολυμπιακό, τη στιγμή που θα ξεκινούσε το restart...

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος / 4-3-3): Σούλης, Πήλιος, Παντελάκης, Εραμούσπε, Σόρια, Ριένστρα, Καραχάλιος, Λιάσος, Μορέιρα, Παμλίδης (81' Ροσέρο), Σταματελόπουλος (60' Μπαλάν).

Ολυμπιακός (Μίτσελ / 4-2-3-1): Πασχαλάκης, Ρέαμπτσιουκ (81' Μαρσέλο), Ντόη, Ρέτσος, Βρουσάι (22' Ανδρούτσος), Εμβιλά, Ινμπόμ Χουάνγκ (81' Γκάρι Ροντρίγκες), Μπιέλ, Χάμες (71' Κασάμι), Φορτούνης, Ελ Αραμπί (71' Μπακαμπού).

Διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης (Κυκλάδων)
Βοηθοί: Ανδρέας Μεϊντάνας (Αχαΐας), Κωνσταντίνος Στάικος (Λάρισας)
Τέταρτος: Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας)
VAR: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)
AVAR: Κωνσταντίνος Νικολαΐδης (Μακεδονίας)

Πηγή: sdna.gr