Μια αναιμική Ομόνοια πήρε τη νίκη με 2-1 στο ΓΣΠ απέναντι στη μαχητική Καρμιώτισσα και μαζί την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Πρωταγωνιστής της ανατροπής ο Χούπερ που έβαλε ένα φοβερό γκολ στο 35' και στο 41' έδωσε την ασίστ στον Μπρούνο για το 2-1. Το σκορ για την Καρμιώτισσα είχε ανοίξει ο Ντούμπια στο 18'.

Καλύτερη ήταν η Ομόνοια στο πρώτο τέταρτο του αγώνα που έφτιαξε δύο φάσεις με Παπουλή και Χούπερ όμως η Καρμιώτισσα ήταν αυτή που βρήκε το γκολ.

Στο 18' μετά από λάθος των Γιούστε και Μάθιους ο Ντούμπια έκλεψε από αριστερά και μπήκε στην περιοχή εκεί όπου πλάσαρε και νίκησε τον Ουζόχο.

Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα μετά το γκολ όμως ένα εξάλεπτο ξέσπασμα του Χούπερ έφερε τα πάνω-κάτω.

Πρώτα στο 35' ο Άγγλος φορ της Ομόνοιας έβαλε ένα φοβερό γκολ από τα 35 μέτρα ενώ έξι λεπτά μετά, στο 41', έδωσε όμορφη ασίστ στον Μπρούνο που έγραψε το 2-1 με σουτ μέσα από την περιοχή.

Στην επανάληψη η Ομόνοια άρχισε και πάλι νωχελικά με την Καρμιώτισσα να απειλεί στο 54' με την κεφαλιά του Χούμποτσαν.

Στο 61' ο Λοΐζου έφυγε στην κόντρα και έδωσε στον Παπουλή, όμως του σουτ του κόντραρε σε αμυντικό και πέρασε έξω.

Μετά το 65' η Καρμιώτισσα δεν ήταν το ίδιο επιθετική ενώ η Ομόνοια έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα με τον Λοΐζου να είναι ιδιαίτερα κινητικός.

Οι αλλαγές του Χαραλάμπους δεν έφεραν κάποια αλλαγή στην εικόνα του αγώνα και η Ομόνοια κλείδωσε τη νίκη με 2-1 και την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου.

Ομόνοια (Γ. Φερέρα): Ουζόχο, Κίτσος, Γιούστε, Μίλετις, Μάθιους (72' Ψάλτης), Χάμπος, Μιξ (84' Κασάμα), Παπουλής (72' Μπασιρού), Μπρούνο, Λοίζου, Χούπερ (84' Κακουλλής).

Καρμιώτισσα (Χ. Χαραλάμπους): Κνόμπλοχ, Τάντι, Μεντίμορετς, Χούμποτσαν, Σελούτσκα (59' Αβραάμ), Οικονομίδης (46' Μπεν Σαλαν), Μαλόνε (84' Τόμας), Ντούμπια, Ελ Αλουχί, Καλτσάς (73' Κουλιμπαλί), Ντούρις (73' Ζελάγια).

To LIVE:

90+4' Άστοχη έξοδος του Ουζόχο, όμως τελικά μαζεύει με δεύτερη προσπάθεια

90+3' Κίτρινη στον Κασάμα

90+1' Σουτ του Κακουλλή, λίγο έξω

4 λεπτά οι καθυστερήσεις

88' Κίτρινη στον Μεντίμορετς

84' Άλλες δύο αλλαγές από Φερέρα. Μέσα οι Κασάμα και Κακουλλής, έξω οι Χούπερ και Μιξ. Αλλαγή και η Καρμιώτισσα. Μαλόνε έξω, μέσα ο Τόμας

81' Κίτρινη στον Λοΐζου

76' Συρτό σουτ του Λοΐζου, λίγο έξω

73' Μέσα Ζελάγια και Κουλιμπαλί, έξω οι Ντούρις και Καλτσάς

72' Δυο αλλαγές από Φερέρα. Μέσα Μπασιρού και Ψάλτης, έξω οι Μάθιους και Παπουλής

70' Ζήτησαν πέναλτι οι παίκτες της Καρμιώτισσας για χέρι του Μάθιους, παίζεται λέει ο ρεφ

66' Κοκορομαχία μεταξύ Λοΐζου και Ντούμπια. Κίτρινη στον άσο της Καρμιώτισσας

61' Μεγάλη ευκαιρία η Ομόνοια. Ο Λοΐζου έφυγε στην πλάτη της άμυνας, ταλαιπώρησε δύο αντιπάλους και έδωσε στον Παπουλή, ο οποίος από καλή θέση έκανε το πλασέ όμως κτύπησε σε αμυντικό. Θα μπορούσε να τελειώσει μόνος του ο Λοΐζου

59' Αλλαγή η Καρμιώτισσα. Έξω ο Σέλουτσκα, μέσα ο Αβραάμ

54' Ευκαιρία για την Καρμιώτισσα από την κεφαλιά του Χούμποτσαν, η μπάλα καταλήγει σε κόρνερ

52' Κίτρινη στον Χάμπο

51' Σουτ του Καλτσά, άστοχο

ΕΝΑΡΞΗ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

41' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια και 2-1 με Μπρούνο! Ο Χούπερ κατέβασε την μπάλα και έδωσε ωραία ασίστ στον Μπρούνο, που τελείωσε από πλάγια αριστερά μέσα στην περιοχή

35' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Φοβερή έμπνευση από τον Χούπερ που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από τα 35 μέτρα. Ελέγχεται η φάση για φάουλ στον Χούμποτσαν, κανονικό το γκολ λέει ο ρεφ!

20' Ακόμη μια επικίνδυνη επίθεση της Καρμιώτισσας, διώχνει σε κόρνερ ο Μίλετιτς

18' ΓΚΟΛ για την Καρμιώτισσα! Λάθος από Γιούστε και Μάθιους, ο Ντούμπια έκλεψε και μπήκε στην περιοχή όπου έκανε το πλασέ νικώντας τον Ουζόχο!

15' Σουτ του Χούπερ, μαζεύει ο Κνόμπλοχ

4' Ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Παπουλή μόνο στο ύψος του πέναλτι να κάνει κακό σουτ

19:00 - ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

-----------------------------------------

Οι αγώνες σε αυτή τη φάση είναι μονοί και η ομάδα που θα νικήσει, την πάρει την πρόκριση στην προημιτελική φάση.

Έναρξη της αναμέτρησης στις 19:00 στο ΓΣΠ με τηλεοπτική μετάδοση από την Primetel.

Ομόνοια (Φερέρα): Ουζόχο, Μάθιους, Γιούστε, Μίλετιτς, Κίτσος, Μιξ, Χαραλάμπους, Παπουλής, Λοΐζου, Μπρούνο, Χούπερ.
Στον πάγκο: Παναγή, Χριστοδουλίδης, Ψάλτης, Λέζιακς, Παναγιώτου, Κασάμα, Μπασιρού, Κούσουλος, Μπεζούς, Μπάρκερ, Μάταβζ, Κακουλλής

Καρμιώτισσα (Χαραλάμπους): Κνόμπλοχ, Τάντι, Μεντίμορετς, Χούμποτσαν, Σέλουτσκα, Οικονομίδης, Μαλόν, Ντούμπια, Ελ Αλουχί, Καλτσάς, Ντουρίς

Πέμπτη, 01.12.2022 / 19:00