Η Ανόρθωση με σκόρερ τον Νινγκά στο 44' νίκησε 1-0 την ΑΕΛ στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Πρώτη νίκη στα ντέρμπι για την Κυρία που ανέβηκε στην 6η θέση.

Η Ανόρθωση ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο δημιουργώντας τις περισσότερες φάσεις για το γκολ, με την ΑΕΛ να μένει με την ανούσια γηπεδική υπεροχή που αποτυπώθηκε στα ποσοστά κατοχής της μπάλας.

Η Κυρία ήταν η ομάδα που είχε την ουσία καθώς στο 44' μετά από αντεπίθεση που ξεκίνησε από τον Κεραυνό και συνεχίστηκε με συνεργασία των Κίκο, Γουαρίς και Νινγκά, ο τελευταίος έκανε το 0-1.

Στο β' ημίχρονο η ΑΕΛ ανέβηκε, η τεχνική ηγεσία ενίσχυσε την επίθεση της, όμως οι γαλαζοκίτρινοι δεν μπόρεσαν να... ευστοχήσουν στις ευκαιρίες που βρήκαν, με τους φιλοξενούμενους να διαφυλάσσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα μέχρι το τέλος του αγώνα.

LIVE ενημέρωση για την εξέλιξη του ντέρμπι:

2'  Αδύναμο σουτ του Κατσανίκλιτς, μαζεύει ο Κεραυνός

5' Κόρνερ για την Ανόρθωση.

Πέρασε ανεκμετάλλευτο το κόρνερ.

6' Κίτρινη κάρτα στον Μηνά Αντωνίου.

13' Κεφαλιά από τον Χάσα μετά από σέντρα του Φραντζή, άουτ.

16' Κεφαλιά από τον Νινγκά μετά από σέντρα από αριστερά, άουτ.

19' Κόρνερ για την Ανόρθωση.

Εκτέλεσε ο Κορέια, απομάκρυνε ο Μπάστο.

Τρίτο κόρνερ για την Ανόρθωση...

21' Εκτέλεσε ο Κίκο, κεφαλιά από τον Αντωνιάδη, άουτ.

30' Σουτ από τον Νινγκά, πέφτει και διώχνει σε κόρνερ ο Μούριελ.

Χωρίς αντίκρισμα το κερδισμένο κόρνερ για την Ανόρθωση.

31' Η κατοχή της μπάλας είναι 53%-47%

Χωρίς αξιοσημείωτες φάσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο...

41' Κόρνερ για την ΑΕΛ.

Εκτέλεσε ο Κατσανίκλιτς, απομάκρυνε αμυνόμενος...

44' Νέο κόρνερ για την ΑΕΛ. Εκτέλεσε ο Κατσανίκλιτς, μάζεψε ο Κεραυνός ο οποίος ρίχνει την μπάλα για να ξεκινήσει αντεπίθεση...

44' ΓΚΟΛ 0-1!  Στην αντεπίθεση ο Κίκο έστειλε την μπάλα στον Γουαρίς ο οποίος έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Νινγκά με πλασέ άνοιξε το σκορ.

45' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

45' Ο Μηνάς Αντωνίου από κοντά σε διαγώνια θέση σουτάρει, άουτ!

Έναρξη β' ημιχρόνου.

46' Σις αντί Μακρή

47' Κίτρινη στον Χαρογιάν.

50' Κόρνερ για την ΑΕΛ.

Πέρασε ανεκμετάλλευτο το κόρνερ για τους γηπεδούχους.

51' Γύρισμα του Σις, η μπάλα άουτ...

Μπήκε πιο επιθετικά η ΑΕΛ στις αρχές του β' ημιχρόνου.

59' Κόρνερ για την Ανόρθωση.

Εκτέλεσε ο Κίκο, απομακρύνουν οι γηπεδούχοι.

60' Ουάρντα και Χρυσοστόμου αντί Γουαρίς και Κίκο.

63' Μιραλάς, Τζάλμα και Μιλιντσεάνου αντί Χάσα, Νεοφύτου και Μεντόγεβιτς.

Με δύο επιθετικούς η ΑΕΛ...

65' Ο Μιραλάς σουτάρει από κοντά, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ!

Σουτ από τον Τσιμπόλα, πέφτει κι εξουδετερώνει ο Κεραυνός!

71' Χριστοφή αντί Αρτυματάς.

Φερέιρα αντί Κορέια.

Το περιβραχιόνιο του αρχηγού στον Αντωνιάδη.

78' Αμπαρτζουμιάν αντί Αντωίου

Ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Χρυοστόμου να πλασάρει άουτ...

81' Ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Νινγκά από κοντά να στέλνει την μπάλα πάνω από την εστία του Μούριελ!

83' Απελπιστικά άστοχο σουτ από τον Τζάλμα, άουτ...

87' Παντελή αντί Φραντζής.

87' Κίτρινη στον Μιραλάς.

Κόρνερ για την Ανόρθωση.

Διαδοχικά κερδισμένα κόρνερ για την Κυρία χωρίς αντίκρισμα...

90' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90'+1' Κόρνερ για την ΑΕΛ. Απομακρύνει ο Χριστοφή μετά την εκτέλεση κόρνερ.

Νέο κόρνερ... τελευταία φάση...

ΑΕΛ: Μούριελ, Φραντζής (Παντελή 87'), Τεσέιρα, Μπάστο, Μεντόγιεβιτς (Μιλιτσεάνου 63'), Κάσα (Μιραλάς 63'), Μπεραχίνο, Μακρής (Σις 46'), Κατσανίκλιτς, Τσιμπόλα, Νεοφύτου (Τζάλμα 63').
Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Ζντραφκόφσκι, Τσέποβιτς, Ανδρέου, Μπιλοβάρ, Κοντινέλα
Ανόρθωση: Κεραυνός, Χαρογιάν, Αντωνιάδης, Μπαϊσίνιο, Αντωνίου (Αμπαρτζουμιάν 79'), Κίκο(Χρυσοστόμου 60'), Σαμπό, Αρτυματάς (Χριστοφή 71'), Κορέια (Φερέιρα 71'), Γουαρίς (Ουάρντα 60'), Νινγκά.
Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Ράντονιτς, Λάζαρος, Παρούτης, Κορρέα, Κωνσταντίνου.
Κίτρινες: Μιραλάς 87'/Αντωνίου 6', Χαρογιάν 47'

Στάδιο: Τσίρειο
Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης
Α΄ Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης