Η ΕΝΠ νίκησε την Νέα Σαλαμίνα με 2-0 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής. Δεύτερη νίκη για την ομάδα του Μαρίνου Σατσιά που έφτασε τους 6 βαθμούς, ενώ οι ερυθρόλευκοι έμειναν στους 7. Σκόρερ για τους γηπεδούχους οι Ρουσιάς -μέσω VAR- και ο Ντα Σίλβα.

Η εικόνα του αγώνα:

Στο α΄ημίχρονο η ΕΝΠ μπήκε με περισσότερη διάθεση για να δημιουργήσει συνθήκες για το γκολ, ενώ η Νέα Σαλαμίνα άργησε να δυσκολεύεται στα αρχικά στάδια του αγώνα.

Στο πρώτο 45λεπτο δημιουργήθηκαν λίγες φάσεις από τις δύο ομάδες, ενώ χαρακτηριστικό στοιχείο είναι οι μόλις 2 τελικές προσπάθειες στο στόχο, μία για κάθε ομάδα.

Στο β' ημίχρονο η ΕΝΠ μέσα σε ένα τρίλεπτο έκανε την... διαφορά! Στο 79΄ο Ρουσιάς έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, υποδείχθηκε οφσάιντ, όμως το VAR έδειξε ότι ο Κύπριος φορ καλυπτόταν με το 1-0 να είναι... γεγονός. Στο 82' ο Ντα Σίλβα προωθήθηκε και μετά από γύρισμα του Γεβρέμοβιτς από αριστερά έκανε το 2-0 με αριστερό πλασέ.

LIVE:

Έναρξη αγώνα

Πρώτο κόρνερ για τους γηπεδούχους

2' Σουτ από τον Χριστοφή, αουτ.

10' Κόρνερ για την Νέα Σαλαμίνα...

11' Σουτ από τον Φλοριάν, μετά την εκτέλεση κόρνερ του Φελίπε, άουτ...

17'  Συρτό σουτ του Κωνσταντίνου, αουτ

22' Κίτρινη κάρτα στον Ντιαβαρά.

23' Κόρνερ για την ΕΝΠ.

Η μπάλα στην κατοχή του Κίσσα...

31' Ο Ντιαβαρά μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, κι έκανε το διαγώνιο σουτ, η μπάλα στον Κίσσα.

32'  Στο έδαφος ο Βουκσένοβιτς και ζητάνε πέναλτι οι γηπεδούχοι. Εξετάστηκε η φάση και συνεχίστηκε το ματς...

34' Στο έδαφος ο Οφόρι μετά από δυνατό μαρκάρισμα του Λαμί.

Συνεχίζει κανονικά ο Οφόρι, συνεχίζεται το ματς...

44' Κίτρινη κάρτα στον Ντα Σίλβα για διαμαρτυρίες.

Κίτρινη και στον Μαρίνο Σατσιά.

Τέλος ημιχρόνου.

Έναρξη β' ημιχρόνου.

46' Έχμαν αντί Ντρέξα.

50' Κεφαλιά του Άδωνη, άουτ...

57' Μποτεάκ αντί Σταλόνε.

57' Καρλίτος αντί Μάντζεκ.

66' Κίτρινη στον Φράγκο για δυνατό φάουλ πάνω στον Μαυρουδή.

68' Ρουσιάς αντί Βουρσένοβιτς

68' Γεβρέμοβιτς αντί Λαμί.

73' Μέιρα αντί Ντιαβαρά.

73' Βούκσεβιτς αντί Μαυρουδή.

Λέουκο αντί Άδωνη

Ντορεγκαράι αντί Φλοριάν.

77' Κίτρινη κάρτα στον Καρλίτος.

79' Ο Ρουσιάς έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, όμως ο επόπτης υπέδειξε οφσάιντ. Κομπίνα στο φάουλ με τον Μέιρα να τροφοδοτεί τον Ρουσιά που έστειλε την μπάλα στα δίκτυα με πλασέ.

Εξετάζεται η φάση...

ΓΚΟΛ 1-0! Ο Ρουσιάς καλύπτεται σύμφωνα και με το VAR και 1-0 για την ΕΝΠ!

82' ΓΚΟΛ 2-0! Ο Ντα Σίλβα με αριστερό πλασέ κάνει το 2-0!  Ο Γεβρέμοβιτς έκανε την παράλληλη σέντρα από τα αριστερά και ο Ντα Σίλβα διπλασίασε τα γκολ των βυσσινί.

84' Τσίκο Μπάνζα αντί Φράγκου.

Κίτρινη στον Μπάνζα.

90' Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Τέλος αγώνα.

ΕΝΠ: Κόστιτς, Χριστοφή, Ντα Σίλβα, Λουσέρο, Ντιαβαρά, Κωνσταντίνου, Βουτσένοβιτς (Ρουσιάς 68'), Κοτσώνης, Μαυρουδής (Βούκσεβιτς 73'), Ντρέξα (Εχμάν 46'), Λαμί (Γεβρέμοβιτς  68')

Στον πάγκο: Παναγιώτου, Μέιρα, Κολωνιάς, Κατσιάρης, Μότης, Πρωτοπαπάς, Λέβι, Γαβριήλ

Νέα Σαλαμίνα: Kίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Κατσικάς, Μιγκελίτο, Μάντζεκ(57' Καρλίτος) , Σταλόνε(57' Μποτεάκ), Φράγκος, Φλοριάν, Οφόρι, Φελίπε

Στον πάγκο: Καλανίδης, Παύλου, Τσίκο, Κουμουρής, Κλίμοβιτς, Καρλίτος, Μποτεάκ, Νικολάου, Ντορεγκαράι, Λεουκό

Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης