Με γκολ του Εμίλιο Ζελάγια από το σημείο του πέναλτι στο 45+1' η Καρμιώτισσα επικράτησε με 1-0 του Ολυμπιακού στο «Αμμόχωστος» για την 5η αγωνιστική.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα των Πολεμιδιών που ανεβαίνει βαθμολογικά και ψυχολογικά ενώ ο Ολυμπιακός έμεινε στον 1 βαθμό και τον πάτο της βαθμολογίας.

Με καθυστέρηση και χωρίς VAR για εννιά λεπτά άρχισε ο αγώνας «Αμμόχωστος».

Η Καρμιώτισσα ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα και απείλησε δις στο 4ο λεπτό με τον Χατζηβασίλη να σημαδεύει το δοκάρι και τον Ντούμπια να αστοχεί από καλή θέση.

Ο Ολυμπιακός έφτιαξε δύο καλές φάσεις με Χέντρικς χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο τέλος του ημιχρόνου ο Χέντρικς υπέπεσε σε πέναλτι στον Χατζηβασίλη και ο Ζελάγια με εύστοχη άνοιξε το σκορ για την Καρμιώτισσα με το πρώτο του φετινό γκολ.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός ήταν πιο διεκδικητικός και απείλησε στο 47' με σουτ του Πεχλιβάνη και στο 52' ο Σάλι από πλεονεκτική θέση σημάδεψε το δοκάρι.

Η Καρμιώτισσα με κύριο εκφραστή τον Ντούμπια είχε τις δικές της ευκαιρίες όμως το σκορ δεν άλλαξε.

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση και η Καρμιώτισσα πήρε μια σημαντική νίκη.

Καρμιώτισσα: Κνόμπλοχ, Τάντι, Μαλόνε (Σελούτσκα 73'), Ντούμπια, Ελ Αλουχί, Χούμποτσαν, Μεντιμόρετς, Χατζηβασίλης (Ντούρις 66'), Οικονομίδης (Χουσμπάουερ 73'), Μπεν Σαλάμ, Ζελάγια

Ολυμπιακός: Μολ, Καρτασιάν, Μπάρντι, Σάλι (Κόρομα 78'), Γκεριέρ, Έσελινγκ, Ιωάννου (Δόσης 46'), Ψύχας (Ευτυχίδης 46'), Πεχλιβάνης, Νάνι, Χέντρικς (Ζευκής 78')

Το LIVE:

5 λεπτά οι καθυστερήσεις

90+1' Συρτό σουτ του Κορόμα, ο Κνόμπλοχ μαζεύει εύκολα

84' Κίτρινη στον Μπεν Σαλάμ

83' Επικίνδυνο γύρισμα του Ντούμπια, η άμυνα του Ολυμπιακού διώχνει

83' Άκυρο το πέναλτι μετά από onfield review του ρεφ Δημήτρη Κουμή

81' Πέναλτι για την Καρμιώτισσα! Ελέγχεται η φάση από το VAR για χέρι του Ευτυχίδη. Η μπάλα φάνηκε να κτυπά πρώτα στο κεφάλι και μετά στο πόδι του μέσου του Ολυμπιακού

78' Σάλι και Χέντρικς έξω για τον Ολυμπιακό, μέσα οι Ζευκής και Κορόμα

73' Διπλή αλλαγή η Καρμιώτισσα.  Έξω οι Μαλόνε και Οικονομίδης, μέσα οι Σέλουτσκα και Χουσμπάουερ

72΄Επαναρχίζει το ματς με τους δύο παίκτες να είναι εκτός για να τους παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες

71' Στο έδαφος οι Γκεριέρ και Μαλόνε. Μικρή διακοπή

69' Σουτ του Ντούμπια, η μπάλα λίγο έξω.

67' Μέσα ο Ντούρις, έξω ο Χατζηβασίλης. Έξω ο Πεχλιβάνης για τους φιλοξενούμενους, μέσα ο Ζλόγκαρ.

59' Κίτρινη στον Χούμποτσαν

58' Εκτέλεση φάουλ του Ντούμπια, η μπάλα λίγο έξω

52΄Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, με τον Σάλι που έκανε το δυνατό σουτ όμως η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι

47΄Σουτ του Πεχλιβάνη, η μπάλα πάει εκτός

46' Διπλή αλλαγή από Πετράκη. Έξω Ψύχας και Ιωάννου, μέσα οι Ντόσις και Ευτυχίδης

ΕΝΑΡΞΗ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45+1' ΓΚΟΛ και 1-0 για την Καρμιώτισσα με εύστοχη εκτέλεση του Ζελάγια!

45' Πέναλτι για την Καρμιώτισσα σε πέσιμο του Χατζηβασίλη. Ελέγχεται από το VAR. Ο Χέντρικς στην προσπάθεια του να διώξει κλώτσησε τον Κύπριο επιθετικό

42' Σουτ του Ελ Αλούτσι, ο Μολ μάζεψε

38' Κίτρινη στον Μεντίμορετς. Φάουλ σε καλό σημείο για τον Ολυμπιακό με τον Ψύχα να εκτελεί και να σταματά στο τείχος η μπάλα. Διαμαρτυρίες για χέρι

36' Κίτρινη στον Γκεριέρ

31' Επικίνδυνη επίθεση για τον Ολυμπιακό, ο Χέντρικς έκανε το πλασέ από αριστερά όμως ο Χούμποτσαν έδιωξε σε κόρνερ

28' Ισορροπημένο το ματς χωρίς καλό ρυθμό

26' Κεφαλιά του Χέντρικς, ο Κνόμπλοχ απέκρουσε σταθερά

13' Ελέγχει το ματς η Καρμιώτισσα σε αυτά τα πρώτα λεπτά.

9' Αποκαταστάθηκε η ηλεκτροδότηση στo VAR, οπότε δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα πλέον

4' Δοκάρι για την Καρμιώτισσα με τον Χατζηβασίλη ενώ στην επαναφορά το σουτ του Ντούμπια πέρασε έξω

19:04 - ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

18:58 - Πρόβλημα με το VAR και καθυστέρηση στην έναρξη του αγώνα. Οι δύο ομάδες συμφώνησαν να αρχίσει το ματς χωρίς VAR, μέχρι να επανέλθει το σύστημα.

Ένα πρόβλημα με την ηλεκτροδότηση προκάλεσε πρόβλημα και στο βαν του VAR με αποτέλεσμα να χρειάζεται κάποιο χρονικό διάστημα μέχρι να επανέλθει το σύστημα.

Καρμιώτισσα Κνόμπλοχ, Τάντι, Μαλόνε, Ντούμπια, Ελ Αλουχί, Χούμποτσαν, Μεντιμόρετς, Χατζηβασίλης, Οικονομίδης, Μπεν Σαλάμ, Ζελάγια

Ολυμπιακός Μολ, Καρτασιάν, Μπάρντι, Σάλι, Γκεριέρ, Έσελινγκ, Ιωάννου, Ψύχας, Πεχλιβάνης, Νάνι, Χέντρικς

Στάδιο: N. PAPAS GROUP/ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΣ-ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ
Διαιτητής: Δημήτρης Κουμή
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηράκλης
4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
VAR: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
AVAR: Δημητριάδης Μάριος
Παρατηρητής: Ιωάννου Μιχάλης