Η Λανς επικράτησε 1-0 της Λιόν στο παιχνίδι που σφράγισε την 9η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Στην έδρα της η Λανς δεν… μασάει. Στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος επικράτησε 1-0 της Λιόν και παρέμεινε αήττητη φέτος και έχοντας μόνο νίκες στα τέσσερα ματς φέτος που έχει παίξει στο γήπεδό της.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλο το ματς και δημιουργούσαν ευκαιρίες, στις οποίες εάν η Λιόν δεν είχε τον Λόπες κάτω από την εστία της τότε πιθανότατα θα είχε υποστεί μία βαριά ήττα. Στο 82ο λεπτό όμως ο Σοτοκά με πέναλτι κατάφερε να ανοίξει το σκορ και να δώσει τη νίκη στους γηπεδούχους.

Η Λανς με τη νίκη αυτή έφτασε στις 21 βαθμούς και βρίσκεται στην 4η θέση. Από την άλλη πλευρά η Λιόν συνέχισε τις κακές εμφανίσεις έχοντας τέσσερις ήττες στη σειρά που την έχουν ρίξει στην 7η θέση με 13 βαθμούς.