Το πάλεψε, κέρδισε το παιχνίδι, αλλά δεν τα κατάφερε να το γυρίσει η ομάδα της Λεμεσού.

Καλύτερα μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο οι του Απόλλωνα, δείχνοντας ξεκάθαρα πως είναι εκεί για την πρόκριση. Στο 19ο λεπτό ο Ογκεντά σκόραρε το πρώτο γκολ για τους «γαλάζιους» της Λεμεσού να προηγούνται. Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Ίσρα Κολ «πυροβόλησε» τον κίπερ της Μακάμπι με ένα άπιαστο σουτ και διπλασίασε τα γκολ για τον Απόλλωνα. Ωστόσο, αξίζει να σημειώθεί πως σταδιακά απειλούσε και η Μακάμπι, της οποίας ακυρώθηκαν 3 τέρματα ως οφσάιντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας προσπάθησε, αλλά δεν τα κατάφερε να σκοράρει κάποιο γκολ. Ωστόσο, το όνειρο των Απολλωνιστών για πρόκριση κόντρα στην Μακάμπι, ματαιώθηκε.

LIVE η αναμέτρηση:

90+6 Τέλος του αγώνα

90' Πέντε λεπτά ο επιπλέον χρόνος

83' Δοκιμάσει ο Ντιγκινί, όμως ο κίπερ της Μακάμπι μπλοκάρει την μπάλα

73' Μέσα οι Σαχάρ, Βα και Αρτυματάς, εκτός οι Χάμπος, Ογκεντά και Ρομπέρζ

66' Τεράστια ευκαιρία για την Μακάμπι

61' Κίτρινη κάρτα στον Ογκεντά

60' Διπλά αλλαγή για την Μακάμπι

57' Μέσα ο Νταμπό, έξω ο Γιάνγκα

46' 'Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45+5' Τέλος ημιχρόνου

45+5 Κίτρινη κάρτα σε Κολ

43' Χατ τρικ σε οφσάιντ η ομάδα της Μακάμπι απόψε

43' Τρίτο γκολ για την Μακάμπι που αποδεικνύεται οφσάιντ

29' Δεύτερο οφσάιντ για την ομάδα της Μακάμπι

28' Εξαιρετική αρχή για την ομάδα της Λεμεσού, δίνοντας ελπίδα στους Απολλωνίστες

27' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα. Ο Ίσρα Κόλ με ένα άπιαστο σουτ διπλασιάζει τα γκολ της ομάδας του

21' ΓΚΟΛ για την Μακάμπι, σηκώνει σημαιάκι ο βοηθός και το γκολ ακυρώνεται

19' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με τον Ογκεντά, με ένα εξαιρετικό σουτ που κτυπά δοκάρι και μέσα

16' Διπλή ευκαιρία για την Μακάμπι

12' Κίτρινη κάρτα σε Πίττα και Αμπού Φανί

7' Πιέζουν όλο και περισσότερο οι του Απόλλωνα

7' Παρολίγο αυτογκολ από την Μακάμπι

3' Πρώτη καλή στιγμή για τον Απόλλωνα που κερδίζει το κόρνερ

1' Έναρξη αγώνα

Υπενθυμίζεται πως το προηγούμενο παιχνίδι έχει λήξει 4-0 υπέρ της Μακάμπι.

Το πιθανότερο σενάριο είναι πως ο Τσόρνιγκερ θα προβεί σε αλλαγές στην βασική εντεκάδα, η οποία δεν είχε αποδόσει σε ικανοποιητικό βαθμό στον πρώτο αγώνα.

Οι εντεκάδες:

Απόλλων (Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Καμπράλ, Πεϊμπέρνς, Ρομπέρζ, Χαμάς, Χάμπος, Κολ, Ονγκέντα, Πίττας, Ντιγκινί, Γιάνγκα.

Στον πάγκο: Δημητρίου, Λοΐζου, Αρτυματάς, Μπα, Νταμπό, Ίντζια, Ψύχας, Βα, Φιλιώτης, Μαυρίας, Σαχάρ, Πινακάς.

Μακάμπι (Μπαχάρ): Cohen, Sundgren, Planic, Goldberg, Menachem, Lavi, Arad, Abu Fani, Atzili, Pierrot, Chery.

Στον πάγκο: Fucs, Mishpati, Mohamed, Haziza, Tchibota, Rukavytsya, David, Dahan, Cornud, Levi, Eliyahu, Gershon