Με ρεκόρ συγκομιδής μεταλλίων για την Κύπρο μας ολοκληρώθηκαν οι 19οι Μεσογειακοί Αγώνες, οι οποίοι διεξήχθησαν στο Οράν της Αλγερίας από τις 25 Ιουνίου ως τις 5 Ιουλίου.

Η θριαμβεύτρια αποστολή της Κύπρου επιστρέφει με 14 μετάλλια (πέντε χρυσά, δύο αργυρά και επτά χάλκινα), επίδοση που συνιστά ρεκόρ σε επίπεδο Μεσογειακών Αγώνων, καταρρίπτοντας το ρεκόρ των 8 μεταλλίων από την Πεσκάρα (2009) και την Ταραγόνα (2018). Επίσης, τα πέντε χρυσά μετάλλια αποτελούν ρεκόρ σε μία διοργάνωση.

Στον στίβο ο Μίλαν Τραΐκοβιτς πήρε το χρυσό στα 110μ. εμπόδια με χρόνο 13.34, ο Απόστολος Παρέλλης το χρυσό στη δισκοβολία με βολή στα 63.59μ. και η Ολίβια Φωτοπούλου το αργυρό στα 200μ. με χρόνο 23.01 και το χάλκινο μετάλλιο στα 100μ. με επίδοση 11.42! Αξίζει να σημειωθεί ότι η Ολίβια Φωτοπούλου έτρεξε και με τη σκυταλοδρομία 4Χ100 (μαζί με Δάφνη Γεωργίου, Μαριάννα Πισσιάρα, Φίλιππα Φωτοπούλου) που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με χρόνο 45.10. Ο Αλέξανδρος Πουρσανίδης κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στη σφυροβολία με βολή στα 73.71.

Στην κολύμβηση η Κάλια Αντωνίου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 100μ. ελεύθερο και το χάλκινο στα 50μ. ελεύθερο. Στη γυμναστική ο Μάριος Γεωργίου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Μονόζυγο και το χάλκινο στο Σύνθετο Ατομικό, ενώ στη σκοποβολή ο Στέφανος Νικολαΐδης πήρε το χρυσό μετάλλιο στο σκητ.

Στην ελεύθερη πάλη ο Χαράλαμπος Χοίρας πανηγύρισε το χάλκινο στην κατηγορία των 68 κιλών και στο καράτε ο Μάρκος Τσαγγαράς κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα - 67 κιλά. Χάλκινο μετάλλιο και στο μπάντμιντον με το δίδυμο Έλενα Χριστοδούλου-Εύα Καττιρτζή.

Ο Κυπριακός Οργανισμός Αθλητισμού συγχαίρει όλους τους αθλητές και τις αθλήτριές της κυπριακής αποστολής της ΚΟΕ στους Μεσογειακούς Αγώνες, καθώς επίσης τους προπονητές και τις Ομοσπονδίες τους, και εύχεται ανάλογες επιτυχίες και στη συνέχεια.