Άμεση ήταν η... αντίδραση της Μάντσεστερ Σίτι, που μετά το διπλό της Άρσεναλ κόντρα στην Τότεναμ, πέρασε με 2-0 από το Νότιγχαμ και μάζεψε εκ νέου τη διαφορά της από την κορυφή της βαθμολογίας της Premier League στον πόντο – έχοντας μάλιστα ένα ματς λιγότερο.

Ο Γκβάρντιολ ήταν αυτός που έβαλε στη θέση του οδηγού τους «πολίτες», σκοράροντας με δυνατή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντε Μπρόινε στο 32’.

Στο 71ο λεπτό, ο Βέλγος σέρβιρε ξανά, αυτή τη φορά στον Χάαλαντ, που νίκησε τον Σελς στο τετ α τετ και σφράγισε τη νίκη της Σίτι.

Η ήττα αυτή ήταν η τρίτη στα τέσσερα τελευταία ματς για τη Φόρεστ, που παραμένει πάντως στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη.