Προβάδισμα με 2-1 απέναντι στους Μπακς στα playoffs του ΝΒΑ πήραν οι Πέισερς νικώντας με 121-118 στην παράταση μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι. Το Μιλγουόκι βρέθηκε στο -19 στην πρώτη περίοδο, αλλά με έναν φοβερό Κρις Μίντλετον (42π.) έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί όμως ο Ταϊρίς Χαλιμπέρτον πέτυχε το γκολ-φάουλ της νίκης και εξιλεώθηκε για τα 1/12 τρίποντα που είχε.

Ο ηγέτης της Ιντιάνα έκανε τριπλ νταμπλ με 18 πόντους, 16 ασίστ και 10 ριμπάουντ, ενώ 29 πόντους είχε ο Μάιλς Τέρνερ για τους Πέισερς, που πήραν 19 επιθετικά ριμπάουντ. Πέραν του Μίντλετον, ο Ντέμιαν Λίλαρντ είχε 28 πόντους, ενώ άλλους 17 ο Μπόμπι Πόρτις με 18ριμπάουντ για το Μιλγουόκι, που έπαιξε και πάλι χωρίς τον τραυματία Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Το ματς

Οι Πέισερς ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο δωδεκάλεπτο, όταν έφτασαν να προηγούνται και με +19 (39-20) εκμεταλλευόμενοι κάθε αδυναμία στην άμυνα των Μπακς. Ο Λίλαρντ, που αποχώρησε προσωρινά μετά από ένα πάτημα του Σιάκαμ στον αστράγαλό του, είχε κακές επιλογές και 2/10 σουτ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά παρ’ όλα αυτά το Μιλγουόκι με οδηγό τον Μίντλετον πλησίασε στους επτά (57-50) λίγο πριν το ημίχρονο. Πάντως οι γηπεδούχοι με 15 πόντους του Τέρνερ, 14 του Τόπιν και 11 ασίστ του Χαλιμπέρτον πήγαν στα αποδυτήρια με +12, 67-55.

Βελτιώνοντας την άμυνά τους και βρίσκοντας κι άλλες λύσεις από τον Μίντλετον οι Μπακς πλησίασαν ξανά στους επτά (90-83) στο τρίτο δωδεκάλεπτο. Με διαδοχικά τρίποντα του αφυπνισμένου Λίλαρντ το Μιλγουόκι πέρασε μπροστά για πρώτη, 92-93 και τεσσεράμισι λεπτά πριν το τέλος ήταν στο +3 (101-104). Τα πολλά χαμένα ριμπάουντ, ωστόσο, στοίχισαν στο τέλος φέρνοντας τους Πέισερς στο 109-106 με 19,1’’ να απομένουν. Όμως ο Μίντλετον με απίθανο τρίποντο στα 1,4’’ πριν το τέλος έστειλε το ματς στην παράταση, 111-111.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Πέισερς συνεχίζοντας να παίρνουν αφειδώς επιθετικά ριμπάουντ προηγήθηκαν με τρίποντο του Νέσμιθ 118-115 στα 14,4’’, αλλά ο Μίντλετον με τρίποντο στα 6,7’’ ισοφάρισε και πάλι (118-118). Ο Χαλιμπέρτον, ωστόσο, με απίθανο καλάθι και φάουλ στα 1,6’’ έκρινε το ματς υπέρ των γηπεδούχων που έκαναν το 2-1.

Το Game 4 θα γίνει και πάλι στην Ιντιάνα, τα ξημερώματα της Δευτέρας (02:00).

Δωδεκάλεπτα: 39-22, 67-55, 90-83, 111-111