Η ΑΕΛ νίκησε με 5-4 τη Νέα Σαλαμίνα για την 11η αγωνιστική των πλέι-αουτ.

Η ΑΕΛ έφθασε κοντά στο γκολ, μόλις στο 5ο λεπτό.  Ο Μίντσεφ έκλεψε από τον Γκουανίνι και έφυγε απέναντι από τον Κίσσα. Ο Βούλγαρος πήγε να περάσει τον κίπερ της Νέας Σαλαμίνας, ο οποίος κατάφερε να τον σταματήσει.

Στο επόμενο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα, απάντησε στις ευκαιρίες. Σουτ του Κουζμάνοβιτς εντός περιοχής, πάνω από την εστία του Ολιβέιρα η μπάλα.

Η Λεμεσιανή ομάδα βρήκε το γκολ στο 12ο λεπτό του αγώνα. Ο Τζαλμά εντός περιοχής κατέβασε με το κεφάλι στον Μίντσεφ, ο οποίος έκανε το σουτ με το αριστερό και έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Κίσσα.

Στο 27ο λεπτό η ΑΕΛ βρήκε και δεύτερο γκολ. Πολύ καλή σέντρα του Συλβέστρου από δεξιά, ο Μίντσεφ βρέθηκε μόνος στο δεύτερο δοκάρι και με προβολή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το παιχνίδι κύλησε χωρίς μεγάλες φάσεις, μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου.

Η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να μειώσει νωρίς στο 2ο ημίχρονο. Στο 52ο λεπτό έγινε άθος στην άμυνα της ΑΕΛ, έκλεψε ο Νάρσινγκ από δεξιά και έκανε την σέντρα. Ο Ολιβέιρα βγήκε αλλά δεν κατάφερε να μαζέψει την μπάλα, η οποία κατέληξε στο δεύτερο δοκάρι όπου ο Παπαγεωργίου την έσπρωξε στα δίκτυα.

Στο 58ο λεπτό η ΑΕΛ έκανε το 3-1, με γκολάρα του Συλβέστρου. Ο Μορέιρα από αριστερά έκανε το γύρισμα στο ύψος της περιοχής και ο Κύπριος ποδοσφαιριστής ήρθε με φόρα από πίσω και έκανε το μονοκόμματο σουτ, στέλνοντας την μπάλα στην γωνιά του Κίσσα.

Η Νέα Σαλαμίνα μείωσε εκ νέου στο 67ο λεπτό του αγώνα. Ο Νάρσινγκ ανέβηκε μέχρι το ύψος της περιοχής και έστρωσε στον Μιγκελίτο, ο οποίος με ωραίο πλασέ, μείωσε για τους ερυθρόλευκους.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό πήγε να απαντήσει η ΑΕΛ, αλλά χάθηκε τεράστια ευκαιρία. Σέντρα του Μορέιρα από αριστερά, ο Μίντσεφ εντελώς μόνος μέσα από την μικρή περιοχή, έκανε το πλασέ και έστειλε την μπάλα έξω.

Στο 81ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα έκανε το 3-3 με τον Νάρσινγκ να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι.

Έξι λεπτά μετά η ΑΕΛ, πήρε και πάλι το προβάδισμα. Ο Μορέιρα έδωσε έτοιμο γκολ στον Μίντσεφ, ο οποίος έσπρωξε την μπάλα στα δίκτυα.

Στο 90ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα έκανε το 4-4 με τον Νάρσινγκ να σκοράρει ξανά από το σημείο του πέναλτι.

Στο 90+6' ο Μακρής σκόραρε για το τελικό 5-4!

Το LIVE:

Τέλος αγώνα

90+6 ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΛ και 5-4. Εκτέλεστηκε το κόρνερ και ο Μακρής με κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Καθυστερήσεις 5 λεπτά

90' ΓΚΟΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα και 4-4. Ο Νάρσινγκ σκοράρει ξανά από το σημείο του πέναλτι.

90' Κολιάς στην θέση του Μορέιρα.

89' Κίτρινη στον Μεντόγεβιτς.

89' Πέναλτι για τη Νέα Σαλαμίνα, για χέρι του Μαρς.

87' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΛ και 4-3. Ο Μορέιρα έδωσε έτοιμο γκολ στον Μίντσεφ, ο οποίος έσπρωξε την μπάλα στα δίκτυα.

81' ΓΚΟΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα και 3-3. Ο Νάρσινγκ σκόραρε από τα 11 βήματα.

80' Πέναλτι για τη Νέα Σαλαμίνα, για χέρι του Φραντζή. Η απόφαση πάρθηκε μετά από on field review!

72' Μαρς στην θέση του Παπαφώτη.

69' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ. Σέντρα του Μορέιρα από αριστερά, ο Μίντσεφ εντελώς μόνος μέσα από την μικρή περιοχή, έκανε το πλασέ και έστειλε την μπάλα έξω.

68' Σπυριδάκης αντί του Γιάνγκα.

67' ΓΚΟΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα και 3-2. Ο Νάρσινγκ ανέβηκε μέχρι το ύψος της περιοχής και έστρωσε στον Μιγκελίτο, ο οποίος με ωραίο πλασέ, μείωσε για τους ερυθρόλευκους.

58' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΛ και 3-1. Γκολάρα από τον Συλβέστρο. Ο Μορέιρα από αριστερά έκανε το γύρισμα στο ύψος της περιοχής και ο Κύπριος ποδοσφαιριστής ήρθε με φόρα από πίσω και έκανε το μονοκόμματο σουτ, στέλνοντας την μπάλα στην γωνιά του Κίσσα.

55' Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Μέσα Κονέ και Μιγκελίτο, εκτός Κουζμάνοβιτς και Παπαγεωργίου.

54' ΓΚΟΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα και 2-1. Λάθος στην άμυνα της ΑΕΛ, κλέβει ο Νάρσινγκ από δεξιά και κάνει την σέντρα. Ο Ολιβέιρα βγήκε αλλά δεν κατάφερε να μαζέψει την μπάλα, η οποία κατέληξε στο δεύτερο δοκάρι όπου ο Παπαγεωργίου την έσπρωξε στα δίκτυα.

53' Σουτ του Παπαφώτη με το αριστερό εκτός περιοχής, έφυγε έξω η μπάλα.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Μακρής και Μεντόζα στις θέσεις των Σεργίου και Κα.

Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Βίκτωρος ανί του Ντάτκοβιτς.

45+4' Πολύ καλή ατομική ενέργεια από τον Κουζμάνοβιτς, ο οποίος έκανε το σουτ και η μπάλα έφυγε σε κόρνερ. (Δεν εκτέλεστηκε αφού σφύριξε το τέλος ο διαιτητής)

Καθυστερήσεις 3 λεπτά

42' Αναγκαστική αλλαγή για την Σαλαμίνα. Φράγκος στην θέση του Μπεχαράνο.

35' Σουτ του Καρλίτος, πέφτει και αποκρούει ο Ολιβέιρα.

32' Κίτρινη στον Μπεχαράνο.

27' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΛ και 2-0. Πολύ καλή σέντρα του Συλβέστρου από δεξιά, ο Μίντσεφ βρέθηκε μόνος στο δεύτερο δοκάρι και με προβολή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

26' Σουτ του Μορέιρα μέσα από την περιοχή από πλάγια θέση, μάζεψε ο Κίσσας.

12' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΛ και 1-0. Ο Τζαλμά εντός περιοχής κατέβασε με το κεφάλι στον Μίντσεφ, ο οποίος έκανε το σουτ με το αριστερό και έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Κίσσα.

6' Σουτ του Κουζμάνοβιτς εντός περιοχής, πάνω από την εστία του Ολιβέιρα η μπάλα.

5' Ο Μίντσεφ έκλεψε από τον Γκουανίνι και έφυγε απέναντι από τον Κίσσα. Ο Βούλγαρος πήγε να περάσει τον κίπερ της Νέας Σαλαμίνας, ο οποίος κατάφερε να τον σταματήσει.

Ενδεκάδες:

ΑΕΛ (Α.Γαρπόζης): Ολιβέιρα, Φραντζής, Μεντόγεβιτς, Σεργίου (46' Μεντόζα), Τζάλμα, Παπαφώτης (72' Μαρς), Σρνιτς, Συλβέστρος, Μορέιρα (90' Κολιάς), Κα (46' Μακρής), Μίντσεφ.

Στον πάγκο:Ανέστη, Τσούκα, Μόρσει, Νεοφύτου, Κανό, Θεμιστοκλέους, Χριστοδούλου, Γενεθλίου.

Νέα Σαλαμίνα (Χ.Χριστοδούλου): Κίσσας, Λέουκο, Ντάτκοβιτς (46' Βίκτωρος), Γκουανίνι, Κονατέ, Μπεχαράνο (42' Φράγκος), Καρλίτος, Κουζμάνοβιτς (55' Μιγκελίτο), Παπαγεωργίου (55' Κονέ), Νάρσινγκ, Γιάνγκα (68' Σπυριδάκης).

Στον πάγκο:Καλανίδης, Κουμούρης, Προκοπίου, Χριστοδούλου, Ντιακιτέ, Κατσιάρης, Κορομά.

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Στυλιανού Μάριος
4ος Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος