Ανέλαβε την ΕΝΠ στην τέταρτη θέση σε μια περίοδο όπου ο Ολυμπιακός ήταν στην πρώτη θέση.

Οι βυσσινί νίκησαν δύο φορές τους μαυροπράσινους κι έχουν το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας, καθώς η τρίτη ΕΝΠ είναι στους 51 βαθμούς και η ομάδα του Τακτακαλά στους 48, όμως η "κοιλιά" των τελευταίων αγωνιστικών οδήγησε στους διοικούντες όπως αποδεσμεύσουν τον Νταβίντ Κανέδα.

Η ΕΝΠ είναι μία νίκη από την άνοδο, με τον Ισπανό τεχνικό να αποχωρεί λίγο πριν την εξασφαλιστεί ο πρώτιστος στόχος. Ο Κανέδα μπορεί να μην είναι στην ομάδα όταν εκπληρωθεί ο στόχος όμως έβαλε το λιθαράκι του για την πορεία των τελευταίων μηνών και παρά τις απώλειες των τελευταίων ματς.